Meze & KanepeTurşu Tarifleri

Sütlü Biber Turşusu Tarifi

Bugün sizlere Kırklareli mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan sütlü biber turşusunun tarifini vereceğiz. Kışlık olarak hazırlanan turşumuz; yapımı kolay, farklı uygulamasının haricinde tadıyla da dikkat çeken bir turşu uygulamasıdır.  Beraberinde harmanlandığı yemekler düşünüldüğünde, sütlü biber turşusunu bir Rumeli mezesi olarak da sayabiliriz. Mübadelenin yaşandığı senelerde Trakya’ya iskân ettirilen eski göçmenlerce Trakya mutfağına taşınmış bu turşu, özellikle Bulgaristan’dan gelen Pomak kökenli yaşlılarca günümüze aktarılmıştır.

Kırklareli’de sütlü biber olarak anılan bu tarif, Edirne mutfağında birden çok isimle anılır. Genel olarak katık ya da akça katık isimleri kullanılır. Edirne’nin bazı sınır köylerinde Hatça katığı olarak, Meriç ilçesinde uynuk ve Uzunköprü ilçesine bağlı Dereköy’de ise kaşarak adıyla anılır. Balkanların Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek gibi daha iç kesimlerinden gelen göçmenler mayalama işleminde peynir yerine kaymak kullanılır. O vakit Soka adında benzer bir turşu tarifine imza atarlar.

Süt ürünlerinin kalitesi ve mandıracılığın Trakya civarında yıllardır yapılıyor olması, bu lezzetin günümüze kadar korunmasında oldukça etkili olmuştur.

Kırklareli’nden derlemiş olduğumuz bu tarif; Pınarhisar’ın İslambeyli Köyü’nde yaşamış Hatice ŞENGÖZ (1924-2007) tarafından kızlarına aktarılmış ve bir miras olarak sizlere sayfamızda sunulmuştur.

Malzemeler:

  • 5 litre koyun veya keçi sütü
  • 1 kilogram çarliston biber
  • 750 gram sert beyaz peynir
  • Tuz

Not: Burada vermiş olduğumuz ölçüyle bir litrelik 5 adet, yarım litrelik de 1 adet kavanoz doldurmak mümkündür. Siz kışlık için hazırlamak istediğiniz miktarı dikkate alarak, malzemeyi kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Sütlü Biber Turşusu nasıl yapılır?

Sütlü Biber Turşusu

Öncelikle sütü iyice kaynatıyoruz. Peynirin de tuz oranı dikkate alınarak arzu edilen miktarda tuz ilave ediyoruz. Sütü bir kenarda ılımaya bırakıyoruz. (Yoğurt mayalanacak sütten az daha ılık olmalıdır.) Biberler 3-4 cm uzunluğunda doğruyoruz. Ardından doğramış olduğumuz biberleri 1 litrelik kavanozların yarısı dolacak şekilde dolduruyoruz. Kavanoz içerisindeki biberlerin üzerine kırıklı sert beyaz peynirinden birkaç parmak geçecek kadar koyuyoruz. Sütün ılıklığı bu işlemde önemlidir. Yoğurt için tercih edilen sıcaklık derecesinden az daha ılık olarak hazırladığımız sütümüzü kavanozların ağzına kadar döküyoruz. Ardından kavanozların ağzını sıkıca kapatıyoruz. Ters çevirmiş olduğumuz kavanozları, bir sofra bezi üzerine alarak üstlerini sıkıca örtüyoruz. Sofra bezine ayrıca birkaç kat örtüyle kapatılarak, kavanozlar yoğurt mayalar gibi mayalanmaya bırakılır. Yaklaşık 2 gün kadar bir kenarda mayalanmaya bıraktığımız kavanozları, arada bir kontrol edin. Yoğurt kıvamından daha sıkı bir kıvama ulaştıklarında kavanozları buzdolabına alıyoruz. Turşumuz 10 gün sonra yemeye hazır gelecektir. Ayrıca buzdolabında soğuklanma süreleri bir vakit daha arttırıldığı takdirde kıvamı ve lezzeti de bir o kadar artacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı