Turşu Tarifleri

Soka (Kaymaklı Biber Turşusu) Tarifi

Soka, Boşnak mutfağına özgü süt ve kaymak ile yapılan bir turşu uygulamasıdır. Sofrada turşu-meze ya da kahvaltılık olarak kendine yer bulur. Uygulamadaki başlıca yöntemler sebebiyle Kırklareli mutfağına özgü Sütlü Biber Turşusuna, Edirne mutfağında ise katık, Hatça katığı, akça katık, kaşarak ya da uynuk gibi isimler ile anılan sütlü turşularıyla çokça benzerlik gösterir. Birkaç püf noktası ve kullanılan malzemeler bu turşularla arasında fark yaratmaktadır.

Soka turşusunda kullanacağımız biberin cinsi yöreye özgü olan Yugoslav biberi ya da Boşnak biberi dediğimiz bir çeşit biberdir. Son senelerde ülkemiz içerisinde Yalova şehri ve civarlarında yetiştirilerek pazarlara sunulmaya başlanmıştır. Boşnak biberi, her ne kadar şekil itibarıyla dolmalık bibere benzese dahi aralarında belli başlı farklar bulunuyor. Boşnak biber, dolmak bibere kıyasla rengi sarıya dönermişçesine açık yeşil bir renge sahip. Daha etlice ve uç kısmı sivri-konik şeklindedir. Öte yandan Boşnak biberini bulamayanlar seçecekleri daha küçük dolmalık renkli biberlerle görsellik derecesi yüksek sonuçlar elde edebilirler.

Soka hazırlanırken kullanılan bir diğer önemli malzeme ise taze süt kaymağıdır. Akışkan kıvamdaki bu kaymak, sokanın lezzetini kendine özgü kılacak temel malzemedir. İçerisinde kullanacak olduğumuz peynir konusunda esneklik gösterilebilir. Beyaz peynir veya ekşimik-lor türünden bir peynir kullanılabilir. Turşumuzu hazırladıktan sonra serin bir yerde saklanması gerekir. 20-30 gün kadar bir süre içerisinde tam kıvamına gelir. Bu süre zarfında turşuda taşmalar gözükebilir, bu sebeple saklama yerine koyarken altına bir tepsi vb. bir eşya konulması iyi olacaktır.

Malzemeler:

  • Boşnak biberi
  • 1/2 litre süt kaymağı
  • 1 litre keçi veya koyun sütü
  • 750 gram beyaz peynir
  • Tuz

Soka (Kaymaklı Biber Turşusu) nasıl yapılır?

Soka (Kaymaklı Biber Turşusu)

Biberleri dolmalık için hazırlamış gibi kapak kısmından açarak tohumlarını temizleyin. Biberlerin içini odacıklara ayıran kısımları bir bıçak yardımıyla bir miktar kazıyarak iç kısımları düzeltin. İyice yıkayıp süzdürün ve biberleri kâğıt havluyla kurulayın. Ardından biberlerin içini elinizle tuzlayıp sırasıyla bir tepsiye dizin. Üzerini bir kuru örtü ile kapatın ve ertesi güne kadar bekletin. Turşuyu kuracağınız ertesi günü işe sütünüzü kaynatmakla başlayın. Sütünüzü kaynatmadan önce içerisine 1 litre başına 1 yemek kaşığı düşecek oranda tuz ekleyin.

Not: Tuz miktarını ayarlarken kullandığınız peynirin tuz oranını da dikkate almayı unutmayın.

Sütünüz kenarda soğurken siz biberlerle ilgilenin. Geceden tuz atmış olduğunuz biberlerin içlerinin sulandığını göreceksiniz. Bu suyu boşaltın ve kavanozu hafifçe silkeleyerek yıkamadan kenara geri koyun. Kaymağı ve peyniri derince bir kabın içerisine alın. Sonra bir bardak kadar ılık süt ekleyerek çatalla iyice ezdirin ve birbirine özleştirin.

Not: Bunun için tüm malzemeyi blender yardımıyla pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Bu malzemeyi biberlerin içine doldurun ve çok sıkı olmayacak şekilde biberleri kavanozun içerisine dizin. Artan iç malzemeyi aralara ekleyin, kalan kısımları ise artan süt ile tamamlayın. Ertesi gün buzdolabına veya güneş görmeyen serin bir yere koyarak 20-30 gün kadar olgunlaşması için bekleyin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı