Yemek Uzmanı

Acı Çehre Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı?

Acı Çehre Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı?

Tüm dünyada büyük bir hızla yayılan kilo problemlerine karşı gün geçmiyor ki yeni bir zayıflama çözümü eklenmesin. Bağırsakların çalışmasını ve metabolizmayı hızlandırdığı gerekçesiyle son günlerde gündemden düşmeyen acı çehre otu ya da acı çehre tohumu, zayıflamaya etkileri yanı sıra sağlığa faydalı birçok etkisi bulunmakta. Acı çehre tohumu ya da acı çehre otu her ne kadar zayıflamaya yardımcı bir besin olsa da düzenli bir diyet ve egzersizlerle birlikte kullanmanız önerilir.

Bütün bitkisel ürünleri kullanmadan önce olduğu gibi acı çehreyi de kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle kronik hastalığa sahip olan kişilerin bu tarz ürünleri kullanırken çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Acı çehre vücutta depolanan aşırı suyun vücuttan atılmasına yardımcı olarak zayıflamanıza yardımcı olurken, vücuttan yağ atımını gerçekleştirmez. Bu sebeple kalıcı bir kilo verme söz konusu değildir. Zayıflamayı destekleyebilmesi ve tam anlamıyla etkisini gösterebilmesi için yeterli ve düzenli bir şekilde beslenmek önemlidir.

Ayrıca vücuttan su atımını gerçekleştirdiği için acı çehre kullanırken bol miktarda su tüketilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde vücudunuz sıvı elektrolit dengesi bozulabilir ve sonucunda vücudunuz halsiz kalabilir. Latince ismi rahmmus catcharcitus olan acı çemen; idrar söktürücü özelliği sayesinde bazı müshil haplarının üretiminde kullanılır.

Acı çehre bitkisi kendine özgü bir renge sahiptir. Acı çehreden sarı, yeşil ya da kahverengi boya edilerek, kâğıt boyası olarak kullanılır. Ayrıca küçük mobilyaların yapımı için acı çehre ağacı odunu tornada işletilir.

Acı çehre tohumu nedir?

Halk arasında acı çehre olarak bilinen Akdiken ağacının tohumu olan bitkinin geçmişi çok eskilere dayanmakta. Yaprakları 4-10 santimetre aralığında değişirken, sapları 6-25 genişliğinde ve dikenlidir. Acı çehre meyvesi çiçeklenmeye haziran ayında başlar ve ekim ayı gibi olgunlaşır. Kendiliğinde yetişmeyen acı çehre, kuşlar ve böcekler sayesinde üretimi sağlanır. Bazik özelliğinin bulunduğu toprakları ve güneşli yerleri sever.

Yapımında acı çehre tohumu kullanılan bitkisel destek ürünleri özellikle kilo vermeye yardımcı olduğundan dolayı son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Barut Ağacı, Alacehri, Cehri, Ateş Tacı, Geyikdikeni, Gövem Eriği, Mürdeşe ve Cumurd olarak da bilinen acı çehre, damarlı yapıya sahip, parlak yeşil renkte dikenli bir çalıya benzemektedir.

Yeşil renkte meyvelere sahip olan acı çehrenin olgunlaşmasıyla meyveleri de mor ile siyah arasında bir renge dönüşür. Meyvesi tatlı ve acımsı buruk bir tada sahiptir.

Acı çehre nasıl kullanılır?

Olgunlaşan meyveler toplanarak sıkılır. Sıkma sonucu ortaya çıkan meyve özü şekerle karıştırıldıktan sonra şurup olarak tüketilebilir ya da meyveler kurutularak toz haline getirildikten sonra sulandırılarak içilir. Acı çehrenin bir diğer kullanım çeşidi ise bitki çayı olarak hazırlanıp tüketilmesidir.

Kaynatılan suyun içerisinde bitkinin tohumları 5 dakika kadar bekletilir ve demleme gerçekleştikten sonra acı çehre çayı olarak tüketilir. Zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanmak için iki farklı kullanımı önerilir:

Yemeklerden yarım saat kadar önce ya da sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Kanamayı azaltıcı etkisi bulunan acı çehrenin yaprakları dövülerek kanayan yaralara sürülebilir. Ayrıca siğillere de iyi geldiğinden sürülebilir. Acı çehre meyvesi ciltteki kaşıntılara iyi gelir ve cilde sürüldüğü takdirde kaşıntı ortadan kalkar. Piyasada bitkisel ilaç olarak da kullanılan acı çehre hapı doktor kontrolünde kullanılabilir.

Acı çehre zayıflatır mı?

Acı çehre ile ilgili en can alıcı sorulardan bir tanesi de acı çehre çayı zayıflatır mı sorusudur. Acı çehre zayıflama konusunda en etkili bitkisel kaynaklardan bir tanesidir.

Gelelim can alıcı soruya, acı çehre nasıl zayıflatılır? Acı çehre kullanılarak hazırlanan çay yemeklerden yarım saat önce 1 bardak kadar tüketilmesi halinde vücudun iştah kontrolü sağlanır. Acı çehre çayı iştahı keserek yemek yemeyi azaltır ve kan şekerini dengeleyerek uzun süre tokluk hissi oluşturur.

Vücuttaki fazla suyun atımına yardımcı olan acı çehre çayı; düzenli olarak kullanıldığı takdirde yağ yakımını arttıran bir özellik de gösterir. Acı çehre metabolizmayı hızlandırır ve günlük kalori yakımında gözle görülür farklılıklara neden olarak zayıflamaya yardımcı olur.

Yemeklerden yarım saat kadar sonra tüketilen 1 bardak acı çehre çayı ise bağırsak hareketlerini hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Bağırsaklarda yağ emilimini engelleyerek yağ atımını hızlandırdığı gözlemlenen acı çehre çayı kilo verme konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Acı çehre ne işe yarar?

Vücutta üzerinde oldukça önemli fonksiyonlara sahip olan acı çehre neye iyi gelir? Acı çehre birincil olarak kilo kontrolünün sağlanmasında etkin bir rol oynar. İştahı kapatıcı etkisinden dolayı zayıflamaya yardımcı olur. Bağırsakları yumuşatarak kabızlığa iyi gelir.

Acı çehre ağacının gövde ve dal kabukları kullanılarak hazırlanan acı çehre çayı ishal yapıcı bir özelliği bulunmakta. Kronik kabızlık problemi yaşayanlar sabah kahvaltısından önce acı çehre meyvesi tüketerek hızlı bir şekilde etkisini görebilirler. Hazmı kolaylaştırarak gaz sancısı ve şişkinlik sonucunda oluşan karın gerilmelerine de iyi gelir. Diyabet hastalarının kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kolesterolü düzenleyici bir etkisi vardır. Özellikle kötü huylu LDL kolesterolünü düşürerek, iyi huylu HDL kolesterolünün yükselmesini sağlar.

Acı çehre faydaları nelerdir?

 • Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Bağırsakların çalışma hızını arttırır ve kronik kabızlık gibi ciddi sağlık problemlerin üstünden gelinmesinde vücuda destek olur.
 • İdrar söktürücü özelliğine sahip acı çehre bitkisi vücutta depolanan fazla suyun atımını kolaylaştırır. Böbrek ve prostat rahatsızlıklarının tedavisini destekleyici rol oynar.
 • İçeriğinde bulunan antioksidan bileşenler sayesinde toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Böylece vücut direnci güçlenir ve bağışıklık sisteminin fonksiyonları artar.
 • Cilt hücrelerinin sıkılaşmasını sağlar ve deri sarkmalarının engellenmesin önemli bir rol oynar.
 • Bağırsak ve midede oluşan gazların yok edilmesine yardımcı olur. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında vücuda destek olur.

Acı çehre zararları ve yan etkileri

 • Doğal zayıflatıcı etkisinden dolayı gözle görülür bir yan etkiye sahip olmadığı düşünülen acı çehrenin aşırı tüketilmesi durumunda bazı sağlık problemleri görülebilir. Peki, acı çehrenin zararları nelerdir?
 • Acı çehre çayının aşırı tüketilmesi durumunda vücuttaki su atımı artarak sıvı elektrolit dengeniz bozulabilir.
 • Mide bulantısı, şiddetli ishal ve çift görme acı çehre otunun zararları arasında yer alır.
 • Her ne kadar kan şekeri hakkında faydaları bulunsa da özellikle insülin kullanan tip 1 diyabet hastaları, karaciğer hastaları ve böbrek yetmezliği bulunan hastaların doktora danışmadan acı çehre otu kullanmaları kesinlikle önerilmemektedir.
 • Aynı şekilde kortizon kullanan, antidepresan kullanan ve morbid obez hastaları ile kalp hastalarının da kesinlikle doktor kontrolünde kullanmaları gerekir.
 • Sağlıklı bireylerin dahi acı çehre otunu kullanırken dikkatli olmaları, aşırı dozda ve uzun süre tüketmemeleri sağlıkları açısında mühimdir.

Acı çehrenin fiyatı ne kadar?

Aktarlardan, şifalı ürün satan dükkânlardan , büyük alışveriş marketlerinden, online alışveriş sitelerinden ya da organik ürün satan mağazalardan satın alınabilen acı çehre; tohum, çay ve ticari bitkisel haplar şeklinde bulunabilir.

Acı çehre tohumunun fiyatı 100 gramlık paketlerde 20 lira ile 100 lira arasında değişmektedir. Acı çehre çayı tek kullanımlık ya da paketler halinde satılmaktadır. İçerisinde 40 adet bulunan acı çehre çayı paket fiyatları ise 10 ile 50 lira arasından değişiklik göstermektedir. Piyasada ticari amaçlı üretilip satılan acı çehre hapları ise mutlaka güvenilir ve bilindik bir markadan satın alınmalıdır. 1 kutu çehre otu hapı fiyatı ise 40 ile 120 lira arasında değişmektedir.

Acı çehre nerede yetişir?

Gövde ve dal kabukları, tohumları ve meyveleri kullanılan bitkinin ana vatanı Britanya’dır. Başta Kırgızistan ve Fas olmak üzere tüm dünyaya yayılan acı çehre ülkemizde genellikle Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Mineral bakımından zengin ve nemli toprakları seven acı çehre bitkisi kuru topraklarda da yetişebilmektedir.

Tohumundan üretilen acı çehre, sonbaharda olgunlaştığı vakit soğuk seralara alınır. Filizlendikten sonra saksılara alınarak sıcak seralara aktarılır. Eksi 5 derece soğuklara kadar dayanabilen bol güneşli ya da yarı gölge yerleri sever. Mutlaka güneş görmesi gerekir. 5-8 santimetre çapa sahip meyveleri ise eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Acı çehre bitkisinde flavon türleri, antrasen ve aromatik yağlar bulunur.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ